در محضر بهجت میخونیم:

لذت از نماز، از هر لذتی بالاتر است

در روایت است که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمود: «حُببَ إِلَیّ مِنْ دُنْیاکمْ: أَلطیبُ، وَ النساءُ، وَ جُعِلَ قُرةُ عَینِی فِی الصلاةِ؛ از دنیای شما سه چیز مورد علاقه و محبوب من است: عطر و بوی خوش، ن، و نور چشم من در نماز قرار داده شده است».١

تمام لذت‌ها روحی است و آنچه از لذات که در طیب و یا از راه نساء، به‌صورت حلال تکویناً مطلوب است، بیش از آن و به مراتب بالاتر، در نماز است، اما طفل کم‌درک را با لذت حجله و عروسی کاری نیست و حجله‌گاه برای او لذت ندارد، بلکه برای او حصار و قفس و زندان است و خود او در آنجا زندانی و بی‌تحرک است، برای او دویدن و بازی لذت دارد، او دوچرخه و سه‌چرخه دوست می‌دارد و از این لذت می‌برد که از جایی به جایی در حرکت و سیر باشد، بازی در کوچه برای او از حجله و عروسی لذت‌بخش‌تر است. برای ما هم آبگوشت لذت دارد، برای تریاکی‌ها و شیره‌کش‌ها کارهایشان از همه چیز ـ چنان‌که مدعی هستند ـ لذیذتر است.

لذت‌ها همه روحی است، وگرنه کوه به این عظمت، در جهالتِ از لذت‌های روحی است. در روایت است: «تَنَعمُوا بِعِبادَتِی فِی الدنْیا، فَإِنکمْ تَتَنَعمُونَ بِها فِی الآخِرَةِ؛ در دنیا از عبادت من برخوردار شوید و لذت ببرید؛ چراکه در آخرت از آن لذت خواهید برد».٢

در محضر بهجت، ج۲، ص۳۹۲

ادامه مطلب

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش مشاوره پرورش و راه اندازی شترمرغ روانشناسی King فیلم باز حرفه ای آموزش زبان انگلیسی خدمات آتش نشانی خبری باغ وحش های ایران و اشنایی با گونه های جانوری مختلف دفتر خاطرات پرستاری اصفهان بهمن 91